Miért nem elegendő a régi alumínium és réz hálózatok a modern igényekhez? Az elektromos hálózatunk alapvetően meghatározza mindennapi életünket. A modern otthonokban rengeteg elektromos készüléket használunk – mosogatógépet, szárítógépet, elektromos sütőt, klímát és még sorolhatnánk. De vajon képesek-e a régi elektromos hálózatok biztosítani mindezen eszközök megfelelő működését? Sajnos a válasz gyakran nem, és a következmények akár komoly biztonsági kockázatokat is jelenthetnek.
A több évtizeddel ezelőtt telepített alumínium vezetékek már nagyon ritkán felelnek meg a mai követelményeknek. Bár sokan úgy gondolják, hogy ezek a vezetékek még mindig teljesen megfelelnek, a valóságban a terhelhetőségük jóval alacsonyabb, mint az szükséges lenne a modern készülékek áramellátásához. Ha például valaki mosogatógépet, szárítógépet vagy más nagy fogyasztású eszközt szeretne használni, akkor elkerülhetetlen a régi hálózat cseréje.
A 10 évnél régebbi háztartások réz vezetékes rendszerei is problémásak lehetnek. Gyakran tapasztaljuk, hogy a vezetékek terhelhetősége és az áramkörök biztosítékainak értéke nincs jól meghatározva. Gyakori hiba, hogy egy 16A-es biztosítékot használnak 1,5 mm²-es vezetékekhez, ami egyértelműen lehetővé teszi a vezetékek túlterhelését. Sokan azt hiszik, hogy a réz vezetékek mindent elbírnak, de a valóságban az áramkörök tervezése és a megfelelő biztosítékok használata ugyanolyan fontos, mint maga a vezeték.
A 10-20 évvel ezelőtti elektromos hálózatok kiépítésénél nem figyeltek eléggé a modern biztonsági előírásokra. A megfelelő áramkörök kialakítása, a biztosítékok helyes kiválasztása, az áramvédő kapcsoló (fi-relé) és a túlfeszültség levezető beépítése nem volt jellemző. Mindez azért válhatott gyakorlattá, mert a villanyszerelők úgy gondolták, hogy a fogyasztói igények nem érik el azt a szintet, ami a rendszer túlterhelését okozhatná.
A modern háztartások elektromos igényei jóval magasabbak, mint egy-két évtizeddel ezelőtt, ezért a régi villanyszerelési gyakorlatok már nem felelnek meg a mai elvárásoknak. A rosszul megválasztott biztosítékok, az áramvédő kapcsolók hiánya és a nem megfelelő földelés komoly veszélyt jelenthetnek. Tüzeket, áramütéseket és más súlyos baleseteket okozhatnak.
A korszerűsített elektromos hálózatok nemcsak a biztonságot garantálják, hanem az otthonunk energiahatékonyságát is javítják. Az új technológiák, mint az áramvédő kapcsolók, a túlfeszültség levezetők és a megfelelően tervezett áramkörök mind hozzájárulnak ahhoz, hogy biztonságban használhassuk a modern elektromos eszközeinket, és elkerüljük a potenciálisan veszélyes helyzeteket.
Ha az elektromos hálózata 10-20 évnél régebbi, érdemes szakemberrel átvizsgáltatni, hogy megfelel-e a modern követelményeknek. A régi rendszerek biztonsági kockázatot jelenthetnek, és a nagyfogyasztó készülékek használata mellett nem biztos, hogy képesek a megfelelő teljesítmény biztosítására. Ne hagyja figyelmen kívül a rendszer korszerűsítését, hiszen a biztonságos és hatékony hálózat nemcsak a mindennapjaid kényelmét, hanem az egész család védelmét is szolgálja.
Ha bizonytalan villamoshálózatát illetően, vegye fel velünk a kapcsolatot!